Popis projektu
Náš projekt v rámci programu Erasmus+: “Podpora sociálních a emočních dovedností u dětí předškolního věku ze znevýhodněného nebo kulturně odlišného prostředí” byl označen jako “Success Story” podle hodnocení expertů Generálního Ředitelství pro Vzdělávání, Mládež, Kulturu a Sport Evropské Komise. (viz Brožura Pečeť kvality 2017)
Mnoho současných vzdělávacích systémů napříč Evropou nemá odborné znalosti a vhodné metodické nástroje k řešení specifických potřeb u dětí pocházejících ze sociálně znevýhodněného nebo kulturně odlišného prostředí. V důsledku toho se často s dětmi pracuje způsobem, který pouze prohlubuje jejich znevýhodnění.
Z tohoto důvodu SCHOLA EMPIRICA zahájila realizaci dvouletého projektu (září 2014 – srpen 2016) zacíleného na rozvoj, implementaci a šíření inkluzivních vzdělávacích strategií k řešení potřeb předškolních dětí ze sociálně slabého či kulturně odlišného prostředí. Projekt je financován z programu Erasmus + Evropské komise, č. 2014-1-CZ01- KA201-001988.
Mezi hlavní aktivity projektu patří srovnávací analýza politik a systémů předškolního vzdělávání (tzv. ECEC – Early Childhood Education and Care) v partnerských zemích projektu, průzkum předškolních dětí zjišťující potřeby učitelů/učitelek mateřských škol v různých zemích, vývoj inkluzivní metodiky pro děti předškolního věku, výcvik 20ti učitelů/učitelek mateřských škol a jejich dalších zaměstnanců, realizaci aktivit pro děti v předškolních zařízeních (3 předškolní zařízení v každé partnerské zemi x 25 dětí) a vyhodnocení výstupů projektu.
Představujeme Vám klíčový výstup projektu O2: Training Program for Pre-school Teachers. Tento dokument vychází z programů školení pro učitelky mateřských škol, které jsme realizovali v rámci projektu ve třech partnerských zemích: Anglií, Slovensku a České Republice. Program školení naleznete v PDF ke stažení. (Training Program_UK_CZ_SK.pdf)
Na stránkách Evropské komise naleznete informační list vztahující se k projektu: http://ec.europa.eu/programmes/proxy/alfresco-webscripts/api/node/content/workspace/SpacesStore/28693a6f-aa09-47ad-94d3-1978546d9c87/Fact_Sheet_2014-1-CZ01-KA201-001988
Událo se:
Dne 14. června 2016 se v prostorech Gröbeho vily v Praze konala závěrečná mezinárodní konference. Viz program v PDF.
První běh mezinárodního společného školení účastníků partnerských organizací proběhl 5.-9. října 2015 v Bangor Univerzity, ve Walesu. Témata školení se týkala podpory sociálních a emočních dovedností předškolních dětí a efektivní metody řízení třídy.
Školení se zúčastnily učitelky předškolních dětí z Leeds (Spojené Království) a Prahy (Česká Republika). Hlavním přednášejícím školení byla prof. Judy Hutchings, CEBEI, Bangor Univerzity.
Účastnice měly možnost navštívit předškolní zařízení v rámci Bangor Univerzity.
Druhý běh mezinárodního společného školení účastníků partnerských organizací proběhl 9.-13. listopadu v Praze. Školení se zúčastnilo devět pedagogických pracovníků ze Slovenska, čtyři z Brna a pět kolegyň z Pedagogické fakulty Bangorské Univerzity. Školení bylo zaměřeno na znakovou řeč dětí z různých kulturních prostředí jako metodu překonání potíží v komunikaci a podporu jazykového rozvoje. Zároveň účastnici byli seznámení se systémem předškolního vzdělávání ve Walesu a aktivitami podpory sociálních a emočních dovedností. Účastníky školení měli možnost navštívit MŠ v Roudnici nad Labem, kde je realizována komplexní metodika podpora sociálních a emočních dovedností “Dobrý začátek”.
Třetí běh školení pro 12 účastníc z ČR a čtyři Velšské kolegyně proběhl 7.-11. prosince 2015 ve Žiaru nad Hronom. Školení bylo zaměřeno na inkluzivní metody práce s Romskými dětmi. Účastníce školení měly možnost navštívit MŠ a ZŠ zaměřené na integraci Romských dětí do běžného vzdělávacího proudu.
Účastníci v průběhu projektu realizovali aktivity na podporu sociálních a emočních dovedností předškolních dětí ve své organizaci (mateřské škole, rodinném klubu, komunitním centru apod.), jejichž dopad a zapojení a chování dětí byl monitorován a vyhodnocován. Výsledky těchto hodnocení byly zpracovány v závěrečné zprávě projektu.
Brozura: Pečeť kvality Erasmus+
2014-1-CZ01-KA201-001988-Supporting-Social-and-Emotional-Competences-of-Pre-School-Children-1-6
Závěrečná zpráva/metodologický výstup EN
Good Start: International Conference
Joint_Staff_Training_Slovakia_Program_CZ
Joint_Staff_Training_Prague_Program_CZ-kv