Popis projektu
Schola Empirica zahájila v prosinci 2012 realizaci sedmnáctiměsíčního projektu „Přenos know-how práce s mladými lidmi ohroženými ztíženým uplatněním na pracovním trhu a s tím související sociální exkluzí“ (reg. č. CZ.1.04/5.1.01/77.00361). Projekt byl financován z Evropského sociálního fondu a ze státního rozpočtu ČR prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.
Cílem projektu je výměna zkušeností v práci s mladými lidmi ohroženými ztíženým uplatněním na pracovním trhu mezi britskými partnery NACRO a Youth Association (YA) a českými účastníky. Hlavním výstupem je stáž v britských organizacích a publikace „Jak překonat problém nezaměstnanosti mládeže: dobrá praxe z ČR a Velké Británie“.
Publikace Jak překonat nezaměstnanost mládeže se věnuje tématu práce s nezaměstnanou mládeží a je primárně určena pracovníkům NNO, OSPOD a představitelům státní i soukromé sféry, kteří problémy NEET osob řeší v každodenní praxi. Jedinečnost shromážděných názorů, zkušeností a návrhů řešení problému spočívá v tom, že do diskuse jsou zapojeni nejen zástupci NNO a OSPOD, ale také samotní představitele NEET, kteří se zúčastnili setkání se zahraničními partnery, stáže i hodnotícího workshopu v Praze. První část publikace přináší prezentaci výsledků výzkumu Eurofound, který zkoumá kvantitativní a kvalitativní změny skupiny NEET v zemích EU a prezentuje strategické instrumenty řešení současné situace. Kapitola o nezaměstnanosti absolventů v České republice popisuje hlavní příčiny tohoto jevu a metody vedoucí ke snížení potíží mladých lidi při hledání pracovního uplatnění. Tato část se také věnuje některým nástrojům aktivní politiky zaměstnanosti, které jsou již v České republice pro skupinu NEET uplatňovány. Další část publikace přináší informace o programech a projektech pro rizikovou mládež, které realizují neziskové organizace ve Anglii a v ČR. Následující zpětná vazba českých zástupců NNO, OSPOD i mladých nezaměstnaných z týdenní stáže v Anglii umožňuje srovnání přístupů k práci s ohroženou mládeží u nás a ve Velké Británii a přináší novou inspiraci pro tvůrce i realizátory programů podpory NEET v ČR.
Mezinárodní konference s účastí zahraničních partnerů projektu proběhla 14. dubna 2014 v prostorech Vzdělávacího Institutu České Charity, Máchova 7, Praha 2- Vinohrady.
Konferenci zahájila manažerka projektu představením projektu a popsáním průběhu realizace, výsledků a výstupu projektu. Také byla představena publikace – manuál dobrých praxí, který je významným výstupem projektu. Následovaly příspěvky zahraničních zástupců partnerských organizací NACRO a YA, týkající se úspěšných programů, které je možné implementovat v podmínkách ČR.