Popis projektu
Projekt „Příprava mentorů v metodách podpory sociálního a emočního vývoje dětí“, reg. č. CZ.1.07/1.3.00/48.0129, podpořený z Evropského sociálního fondu (OP VK) realizovala SCHOLA EMPIRICA v období duben 2014 – červen 2015.
Cílem projektu bylo prohloubit dovednosti vybraných učitelek MŠ (budoucích mentorek) v realizaci aktivit podporujících sociální i emoční vývoj dětí předškolního věku. Akreditovaný vzdělávací program DVPP „Podpora sociálního a emočního vývoje dětí předškolního věku“ přímo navazuje na přechozí projekt „Tvorba metodiky na poskytování včasné péče dětem se sociokulturním znevýhodněním a její implementace do MŠ“, v jehož rámci byla vytvořena inovativní metodika práce s dětmi v předškolním věku v oblastech řešení konfliktů, snižování agresivního chování, navazování kontaktů, poznávání pocitů a emocí. Klíčová je zde účast ředitelky Centra pro empiricky ověřenou ranou intervenci na Bangor University, Wales (CEBEI) prof. Judy Hutchings, která se dlouhodobě věnuje přípravě mentorů předškolního vzdělávání ve výše zmíněných oblastech. Projekt se soustředil na rozvoj metodiky mentoringu učitelek MŠ v podpoře sociálních a emočních dovedností dětí předškolního věku, k níž byla realizována série vzdělávacích seminářů a proběhl pilotní nácvik mentorských dovedností.
Celkem bylo proškoleno 60 mentorek z 9 krajů ČR.
Akreditovaný kurz:
Událo se:
Závěrečná konference
V rámci projektu proběhla dne 16. června 2015 závěrečná konference “Podpora sociálního a emočního vývoje dětí předškolního věku”, v prostorách Grébovy vily, Havlíčkovy sady, Praha. Dopolední blok konference se zabýval “Významem podpory sociálního a emočního vývoje dětí předškolního věku” a odpoledne jsme diskutovali v pracovních skupinách o tématech, jako je prevence agresivního chování, práce s nevhodnými návyky v chování, vedení k samostatnosti a odpovědnosti dětí, spolupráce a zapojení dětí a podpora kolegiální kooperace. Ještě jednou děkujeme všem za účast a jejich zápal pro věc.
Konzultační setkání
Během nácviku mentorských dovedností v oblasti podpory sociálního a emočního rozvoje dětí předškolního věku probíhají konzultační setkání budoucích mentorek s realizačním týmem a experti projektu za účelem monitorování průběhu nácvikových aktivit. Dále probíhá příprava publikace metodiky mentoringu, která bude sloužit jako návod pro pedagogické pracovníky, jak podporovat sociální a emoční rozvoj dětí ve vlastní třídě, jak zapojit rodiče do aktivit v MŠ a jak mentorovat své kolegyně v MŠ.
Nácvik mentorských dovedností
V 61 mateřských školkách z 9 krajů České republiky byl zahájen nácvik mentorských dovedností, ve kterém účastnice zkoušejí provádět a zavádět nové poznatky jak v oblasti sociálního a emočního rozvoje dětí a práce s jejich rodiči,tak „provázení“ kolegů v MŠ tématem socio-emočního rozvoje dětí a práce s jejich rodiči.
Školení v Gröbeho vile, Praha
V rámci projektu proběhlo školení ve dnech 16.-20. února 2015 v krásném prostředí Gröbeho vily na pražských Vinohradech. Týdenní workshopy, kterých se zúčastnilo 63 učitelek mateřských škol z 9 krajů ČR, vedli zkušení lektoři z ČR a prof. Judy Hutchings z Bangor University ve Walesu.
Zkušenosti učitelek MŠ ze zahraniční stáže
Konference_16_6_Predstaveni-projektu
konference-16-6-2015_zavery-z-nacviku
Metodika-pro-mateřské-školy-tisková-zpráva-Schola-Empirica
Pozvánka-na-konferenci-předškolního-vzdelávání-v-Praze