Podporujeme aktivní učitele základních škol v přístupech ke vzdělávání, kde iniciativa a zodpovědnost je v rukou žáka. Spíše než poskytovatelé znalostí tak učitelé působí jako facilitátoři a koučové. Učitelé podporují žáky ve schopnosti vidět ve svém okolí příležitosti, které kreativním a inovativním způsobem využijí a promění ve prospěch svůj i druhých.
Prostřednictvím projektu zaměřeného na rozvoj podnikavosti na ZŠ přinášíme do českých škol ověřené přístupy ze zahraničí, které mají pro žáky prokazatelný přínos v podobě:
- Zvyšuje radost z učení.
- Činí učení relevantní pro reálný život.
- Zlepšuje angažovanost žáků při učení.
- Žáci si osvojí důležité sociálně emočních dovedností, jako jsou efektivní komunikace, týmová práce a motivace.
- Žáci si osvojí modely jednání, které inspirují další mladé lidi.
Hlavní témata
- Kreativní přístup při řešení problémů
- Vytrvalost při dosahování stanovených cílů
- Schopnost komunikovat své myšlenky
- Finanční gramotnost
- Spolupráce ve skupině
- Iniciativní vyhledávání příležitostí k uplatnění se
- Porozumění prostředí, ve kterém žijeme a pracujeme
- Schopnost předvídat a řídit rizika
- Zdravé sebevědomí
Projekt Učíme se podnikavosti
V současné době poskytujeme učitelům prvního i druhého stupně základních škol podporu v rozvíjení kreativity a podnikavosti u jejich žáků v rámci projektu Učíme se podnikavosti. Projekt vycházející z ověřených zahraničních přístupů, pomáhá učitelům vytvořit síť podnikavých škol, kde mohou sdílet zkušenosti s výukou podnikavosti na jejich školách, zapojení učitelé získávají pracovní listy a další materiály přímo využitelné ve výuce a mají možnost se účastnit zahraničních stáží ve školách, které dlouhodobě rozvíjejí podnikavost svých žáků.
Projekt „Učíme se podnikavosti“ se zaměřuje na podporu žáků na základních školách ve schopnosti vidět ve svém okolí příležitosti, užívat svá nadání ve prospěch svůj i druhých a také schopnosti tyto příležitosti proměnit kreativním a inovativním způsobem. Žáci zapojení v projektu mají možnost své nápady na konci školního roku prezentovat v rámci celorepublikové soutěže o nejlepší podnikatelský záměr. Více informací na www.podnikavaskola.cz
Hlavní témata:
- Hledání příležitostí
- Vnímání problémů ve svém okolí
- Nacházení inovativních řešení
- Nesení rizik
- Řízení projektů
- Efektivní komunikace
- Budování pozitivních mezilidských vztahů
- Leadership
- Kritické myšlení
Jaké máme ohlasy od učitelů?
Hodnocení učitelů zapojených v projektu si můžete poslechnout v reportáži Českého rozhlasu z posledního celorepublikového setkání konaného v listopadu 2018: Reportáž – učitelé na setkání v Technologickém centru HK .
V současné době síť podnikavých škol tvoří 14 přímo zapojených základních škol (jedna v každém kraji) a 42 škol spolupracujících. Učitelé oceňují nejen obsah projektu, ale i to, že administraci včetně finančního řízení zajišťuje zkušený tým Scholy Empiricy, aby se minimalizovala administrativní zátěž na školy i pedagogy. Pedagog z Hradce Králové nám napsal:
„Řekl bych, že projekt je dobře rozjetý a má kvalitní cíle přínosné nejen pro žáky, ale i pro celou společnost. Administrativy jsem se trochu bál, ale systém vykazování a sdílení dokumentů je v projektu dobře vyřešený. Nestrávím s tím moc času.“
Jak to celé funguje?
Školy zapojené do projektu mohou nejen využívat pracovní listy a další materiály uplatnitelné přímo ve výuce (stručný popis projektu, ukázky učitelských a žákovských pracovních listů naleznete v příloze), ale jejich případné podněty se přímo promítají i do úpravy pracovních listů, tak aby všechny materiály měly co největší praktickou hodnotu. Žáci ze zapojených škol se v rámci projektu mohou zúčastnit celorepublikové soutěže o nejlepší žákovský podnikatelský záměr, jejíž finále bude vyhodnoceno odborníky z praxe.
Na každé přímo zapojené škole vedou aktivity projektu dva pedagogové, kteří se setkávají s pedagogy z jiných škol i s lidmi z praxe a mohou se bezplatně zúčastnit týdenní zahraniční stáže, v rámci které navštíví školy dlouhodobě realizující podobné projekty. Oba pedagogové jsou odměňováni částkou 2600 Kč měsíčně (formou DPP uzavřenou s garantem projektu).
Garantem projektu je Schola Empirica, která se od roku 2004 věnuje přenosu vědecky ověřených postupů v oblasti vzdělávání do ČR. Projekt je financován z fondů EU v rámci OP VVV.
Jak se mohu zapojit?
Pokud Vás tento v ČR ojedinělý projekt zaujal a měli byste zájem se přímo zapojit či se dozvědět více, prosím kontaktujte
Alexandra Strnada na strnad@scholaempirica.org