Popis projektu

MediaParents – školení kompetencí pro vyšší mediální gramotnost rodičů

Používání digitálních médií je nyní součástí každodenního života evropských rodin, a to jak ve městech tak na venkově. Děti stále častěji přicházejí do styku s digitálními médii, ať už pozorováním svých rodičů a sourozenců při jejich užívání nebo tak, že je samy používají. Způsob používání digitálních médií u dětí a dospívajících je ale do značné míry ovlivněn mediální gramotností rodičů. Proto by děti a dospívající měli být vedeni dospělými osobami, aby byli schopni vybrat si prostředky, obsah a vymezit adekvátní množství času, který používáním digitálních médií stráví. Hlavním cílem projektu je proto umožnit rodičům se tématem zabývat a poskytnout jim dostatečné informace. Jedním ze způsobů, jak podpořit rodiče v dosažení mediální gramotnosti, je nabídnout jim tematické přednášky. Tímto způsobem lze mediálně-pedagogické znalosti předávat tak, aby byly vhodné pro každodenní použití v domácím prostředí, a lze je společně během přednášky procvičovat a rozvíjet.

K dosažení tohoto cíle budou prováděnynáledující činnosti:

  • Školení personálu (MediaParent Consultants) pro skupinové e-learningové kurzy
  • Vytvoření e-learningové platformy s lekcemi o různých mediálně-vzdělávacích tématech, aby bylo možné se kvalifikovat jako MediaParent Consultant
  • Realizace mediálně-pedagogických večerů pro rodiče
  • Hodnocení studijního výkonu pro budoucí MediaParent Consultants
  • Rozšíření databáze MediaParent Consultant tak, aby byli snadno dohledatelní pro relevantní skupiny zájemců

V průběhu projektu proběhne šest plánovaných setkání: dvě setkání v Německu (Postdam a Berlín), jedno setkání na Slovensku (Bratislava), jedno setkání ve Švédsku (Stockholm), jedno setkání v České republice (Praha) a další setkání v Rakousku (Krems). Pilotní akce proběhnou v 5 partnerských zemích.

Období realizace projektu: 1.9.2020 – 31.08.2023

Spolufinancováno programem Erasmus + Evropské unie