Náš výzkum
Výzkum a vývoj pro nové postupy ve vzdělávání
Interní rámcový projekt: Evaluace a evidence-based vzdělávání a sociální intervence
Interní výzkumný projekt zaměřený na celostní rozvoj dítěte (Whole Child Development, WCD) a koordinovanou intervenci je v souladu s dlouhodobým strategickým směřováním SCHOLY EMPIRICA z.s.
Jak přístup k intervenci založené na důkazech, tak snaha vytvářet a využívat zkušeností a data z kvalitativního a kvantitativního hodnocení programů rané péče jsou v souladu s naším posláním „Věda pro lepší výchovu, vzdělávání a rodičovství“.
Interní výzkumný projekt SCHOLA EMPIRICA z.s. se zaměřuje především, ale ne výhradně, na:
SCHOLA EMPIRICA z.s. výzkumem také přispívá k:
Hlavními výstupy našeho výzkumu jsou nové postupy ve vzdělávání a principy a metodiky práce s dětmi, rodiči i pedagogickými pracovníky, a dále rozvoj teorie změny i samotných výzkumných metod.
Pro výzkum programů Dobrý začátek, KiVa, Porticus jsme vytvořili vlastní výzkumný design, který odpovídá současné nejlepší praxi (state-of-the-art) předních akademických pracovišť, jako je Oxford University nebo Centre for Evidence-Based Early Intervention, Bangor University, University of Turku, tj. pracovišti, které jsou našimi dlouhodobými výzkumnými partnery. Dále jsme také mj. lokalizovali a validovali klíčové škály a vytváříme nové analytické nástroje.
Data, měřící nástroje a závěry evaluací sdílíme s ostatními výzkumníky prostřednictvím mezinárodních databází v rámci tzv. otevřeného přístupu. Také poskytujeme open-source knihovnu pro práci v programu R s názvem reschola. Reschola umožňuje poloautomatizované zpracování různých typů dat a je publikována v databázi výzkumných nástrojů „R-universe“ konsorcia rOpenSci.
Socioemoční dovednosti dětí se s Dobrým začátkem vyvíjejí lépe
Negativní projevy chování dětí klesají ve školkách, kde učitelky využívají metodiku Dobrý začátek, v čase významně rychleji než u ostatních. Pozitivní oblast prosociálního chování pak rychleji roste.
Výzkum s longitudinálním kvaziexperimentálním designem se uskutečnil 1. ledna 2017 – 1. června 2021 na nereprezentativním vzorku 2603 dětí MŠ po celé ČR. Prezentované oblasti vycházejí ze standardizovaného dotazníku Strenghts and Difficulties Questionaire, pomocí něhož učitelky MŠ chování dětí hodnotily.