Měření efektivity
Měříme dopad zaváděných postupů a intervencí
Výzkum a evaluace
Zabýváme se aplikovaným výzkumem, experimentálním vývojem a evaluacemi. Výsledky výzkumné činnosti publikujeme a na jejich základě školíme učitele, sociální pracovníky a další odborníky ve vzdělávání a sociální oblasti. Pracujeme na vlastním i zakázkovém výzkumu.
Co děláme
Kvalitativní výzkum
Metody kvalitativního výzkumu (fokusní skupiny, rozhovory, případové studie, pozorování) využíváme pro hloubkové prozkoumání nejrůznějších jevů, procesů či vlastností cílové skupiny ve vzdělávací a sociální oblasti. V rámci analýzy dat využíváme metod tematické analýzy, zakotvené teorie, ale také moderních přístupů jako je outcome harvesting či process tracing. Zabýváme se také systémovými přístupy.
Kvantitativní výzkum
Při kvantitativním výzkumu navrhujeme komplexní řešení od tvorby a společné konceptualizace zakázky, přes zvolení vhodných měřících nástrojů, sběr dat pomocí platformy LimeSurvey, po vyčištění dat, analýzu dat (např. impaktová evaluace, evaluace procesu), až po sepsání závěrečné zprávy a poskytnutí zpětné vazby v podobě individualizovaných reportů pro respondenty.
Rešerše
Zpracováváme systematické přehledy výsledků empirických studií publikovaných zejména v mezinárodních odborných publikacích, ale také v tzv. šedé literatuře.
Validizace měřících nástrojů
V rámci sběru dat využíváme standardizované měřící nástroje. Psychometricky ověřené zahraniční nástroje adaptujeme do českého jazyka. Nástroje rovněž pilotujeme a ověřujeme psychometrické charakteristiky jejich přeložených verzí.
Open-source R knihovna reschola
Vytvořili jsme analytický nástroj reschola pro práci v jazyce R, který sdílíme s dalšími výzkumníky. Reschola je sada jednotných postupů, nástrojů a šablon. Umožňuje semi-automatizované zpracování dat od sběru až po závěrečný report. Nabízí také API pro práci s LimeSurvey.
Konzultace k výzkumnému designu
Pro výzkumné projekty vzdělávací či sociální oblasti pomáháme s přípravou výzkumného designu a definicí výzkumných cílů.
Šíříme poznatky
Pravidelně se účastníme evaluačních konferencí (např. EvalCafé, Youth Impact Academy), prezentujeme své výsledky odborné i široké veřejnosti na konferencích, workshopech a letních školách.
1
+
Let výzkumu
1
+
Evaluací
1
+
Publikací a článků
Zkoumáme i dopady naší činnosti
Při výzkumu usilujeme o to, abychom získaná data mohli srovnávat s daty organizací, které se v zahraničí věnují podobné činnosti. Výzkum dopadů naší činnosti je důležitým nástrojem zpětné vazby, díky kterému poskytujeme služby na vysoké úrovni.
EVALUAČNÍ A VÝZKUMNÉ PROJEKTY
Eduzměna
Realizujeme rozsáhlý výzkum s kvaziexperimentálním designem zaměřeným na sledování a vyhodnocování socioemočních dovedností dětí v mateřských školách, vzdělávacích výsledků žáků základních a středních škol, klima školy, postojů žáků, postojů učitelů a ředitelů a participace rodičů a celé komunity v Kutné Hoře. Tento výzkum je součástí našeho dlouhodobého interního výzkumného záměru zaměřeného na rozvoj evidence-based intervencí ve vzdělávání.
Více infoStronger Roots
Program Stronger Roots se zaměřuje na posílení resilience organizací občanské společnosti. Toho se snaží dosáhnout dvěma cestami: zaprvé podporuje organizace v budování vztahů s okruhem podporovatelů z komunity i široké veřejnosti, zadruhé organizacím pomáhá v síťování s institucionálními aktéry napříč sektory a názorovým spektrem. V programu provádíme kombinaci kvalitativní a kvantitativní evaluace. Kvalitativní evaluace slouží k reflexi a průběžnému učení v tomto projektu s řadou inovativních prvků. V rámci kvantitativní evaluace se zaměřujeme na vyhodnocení dopadu. Provádíme měření indikátorů na začátku a na konci programu a podpořené organizace srovnáváme s kontrolní skupinou nepodpořených organizací.
Homesharing
Homesharing je systém sdílené péče, jehož cílem je podpořit rodiny dětí s mentálním či kombinovaným postižením. Kvantitativní i kvalitativní evaluace programu přináší zpětnou vazbu hlavních aktérů ohledně průběhu a vnímané úspěšnosti realizace projektu s cílem poskytnout podklady pro jeho rozvoj a další šíření.
Active Citizen Fund
Program Active Citizens Fund podporuje organizace občanské společnosti s cílem zvýšit transparentnost ve vládnutí, zlepšit občanské a mediální vzdělávání, prosazovat dodržování lidských práv a zohledňovat potřeby znevýhodněných skupin. V programu pomáháme sledovat klíčové kvantitativní indikátory.
České priority
Cílem Českých priorit je nacházet efektivní řešení společenských výzev v ČR a zkvalitňovat tak rozhodování o veřejných financích a politikách. Schola Empirica pomáhala s rešerší výzkumu v oblasti předškolního vzdělávání a přípravou cost-benefit analysis přínosu zvyšování kvality MŠ v českém kontextu.
Více infoPorticus
Podílíme se na koordinaci mezinárodního projektu Places to Grow financovaného nadací Porticus, který propojuje přední neziskové organizace zaměřené na raný vývoj znevýhodněných dětí v České republice, na Slovensku a v Maďarsku. Naše role spočívá zejména v konceptualizaci, rozvoji a hledání best practices v oblasti měření, evaluace a datové gramotnosti.
Osamostatňování mladých dospělých
Výzkumný projekt, který vznikl ve spolupráci s Abakusem, nadačním fondem zakladatelů Avastu. Rozsáhlá rešerše relevantní odborné literatury a rozhovory s českými a zahraničními odborníky popisuje konkrétní strategie a nutné předpoklady změny v práci s mladými dospělými s různými typy zdravotního znevýhodnění. Zejména ale přináší konkrétní zahraniční příklady a přístupy, které napomáhají úspěšnému „Osamostatňování mladých dospělých se zdravotním znevýhodněním“.
Solutions Journalism
Solutions journalism, novinářský přístup zaměřený na řešení, si klade za cíl odpovědět na rostoucí trend veřejnosti vnímat novinářskou práci jakožto práci zaměřenou na negativní aspekty společnosti a polarizující témata. Na základě rozhovorů s 19 evropskými novináři, mentory a editory došlo ke zhodnocení vnímání přístupu v zemích střední a východní Evropy. Nedílnou součástí evaluace jsou konkrétní doporučení pro úspěšné fungování podpory novinářské práce založené na řešení i do budoucna.
Děti s odlišným mateřským jazykem
V pražských mateřských a základních školách probíhaly projekty na zvýšení kvality vzdělávání prostřednictvím posílení inkluze. Cílem naší evaluace bylo vyhodnotit přínos inkluzivních aktivit a získat příklady nejvýznamnějších změn, které u žáků, pedagogů či rodičů nastaly.
Více zdePotřeby rodičů pro Abakus
Nadační fond Abakus se dlouhodobě zaměřuje na podporu rodin s dětmi s postižením nebo chronickým onemocněním. Abychom podpořili tyto aktivity, zpracovali jsme rešerši zahraničních i českých studií a na jejím základě jsme sestavili dotazník pro dotazníkové šetření, kterého se zúčastnilo bezmála 2000 rodičů dětí se znevýhodněním. Výsledky šetření byly publikovány formou souhrnného reportu i menších mediálních výstupů.
Ashoka ČR
Zhodnocení působení ekosystémové práce Ashoky podpořené nadací Porticus se zaměřilo na období mezi lety 2018–2020 (duben). Za pomoci rámce Outcome harvesting byly zpracovány dvě případové studie: (1) prosazování novely insolvenčního zákona a (2) podpora Solutions Journalism a projekt „Nejsi sám“.
MČ Praha 13
Cílem veřejné zakázky „Zavedení systému zpětné vazby občanů na Úřadu MČ Praha 13“ v rámci projektu „Otevřený a komunikující úřad MČ Praha 13“ (reg. č.: CZ.1.04/4.1.01/89.00112) bylo zlepšit komunikaci úřadu s uživateli služeb úřadu a především systémově řešit zpětnou vazbu občanů. V první fázi realizace proběhlo rozsáhlé dotazníkové šetření face to face mezi obyvateli městské části, které bylo zaměřeno na kvalitu života v dané oblasti a potřeby a očekávání občanů. Dotazníkového šetření se využilo k výběru respondentů, kteří budou ochotni pravidelně se účastnit dalších šetření a podílet se na systematickém sběru dat.
Nadační fond proti korupci
Grant od Nadačního fondu proti korupci na podporu projektu „Kniha Korupce jako parazit” si klade za cíl upozornit na skutečnost, že s korupcí je nutno bojovat vedle represe rovněž prevencí, tzn. přijímáním systémových preventivních opatření. V krátké době od vydání knihy byly touto myšlenkou oslovené osoby s významnou formální či neformální rozhodovací pravomocí.
Více zdeJsme zapojeni do mezinárodního výzkumného konsorcia Světové zdravotní organizace Parenting for Lifelong Health Pooling Study, vedeného University of Oxford.