Souhrnná výzkumná zpráva. Tato závěrečná analytická zpráva slouží jednak jako celkové shrnutí výsledků projektu a jeho poznatků, jednak jako rozcestník na jednotlivé výstupy, které jsou zveřejněny na online platformě socwiki.cz. Tato platforma nese název „Sociální práce s dětmi a mládeží“.
Výsledky výzkumů
Výzkumné zprávy a publikace
Výsledky našich výzkumů a evaluací šíříme prostřednictvím výzkumných zpráv, článků, publikací, účastí na tuzemských i zahraničních konferencích a výukou.
Výzkumné zprávy
Warning: Undefined property: WP_Error::$taxonomy in /home/364611.cloudwaysapps.com/thkgegecvq/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/query-control/classes/elementor-post-query.php on line 247
„Places to Grow“ představuje nadnárodní projekt propojující lokální partnery zabývající se raným dětským vývojem. Tito lokální partneři by měli poskytovat geografické příklady („místa“) excelence a funkční modely, které budou přenášeny a dále rozvíjeny do dalších lokalit (tzv. scaling/šíření). Návrh evaluace je rozdělen na dvě samostatné části: A. koncepční část, která se soustředí na rozvoj teorie změny, jíž se bude řídit i samotná evaluace, a B. část sběru dat, jejímž cílem je zjistit, zda a/nebo jak intervence vedla k požadovaným změnám. Jinými slovy, návrh evaluace bude vycházet z explicitní teorie změny (logického modelu, intervenční logiky), která bude spoluvytvářena v části A a bude základem hodnocené intervence (část B).
Souhrnná výzkumná zpráva projektu. Tato zpráva nabízí pohled na výsledky čtyřletého projektu podpory sociálních a emočních dovedností podle metodiky „Dobrý začátek” optikou kvalitativní a kvantitativní evaluace. Zpráva vychází z deseti realizovaných vln kvantitativního měření mezi dětmi, z fokusních skupin s učitelkami a vedoucími Center kolegiální podpory (dále jen CKP), dotazníkového šetření mezi vedoucími CKP, a z analýzy založené na průběžně vedené dokumentaci celé intervence. Celkem do měření zapojeno 12 učitelek MŠ a 2603 dětí MŠ. (intervenční skupina 2 109 dětí MŠ, kontrolní 494 dětí MŠ).
Studie o potřebách rodin s dětmi postižením nebo chronickým onemocněním. Výběr 27 studií z předvýběru pro vlastní rešerši (výběr z předvýběru proběhl na základě čtení klíčových částí studií v předvýběru (především abstrakt, metodologie a závěr) a identifikace 10 českých studií. Celkem tedy konečný výběr textů pro rešerši představuje 37 studií.
Souhrnná výzkumná zpráva projektu. Projekt „Dobrý začátek: inkluzivní metody práce s dětmi a rodiči“ se zaměřil na podporu inkluzivního předškolního vzdělávání v Roudnici nad Labem, ve Štětí a v Krupce. Do měření (2017–2019) bylo zapojeno 490 dětí, 67 pedagogů a asistentů ze 3 mateřských škol a 13 pracovníků v neformálním předškolním vzdělávání.
Souhrnná výzkumná zpráva projektu. Hlavním cílem evaluace bylo zhodnotit dopady projektu na děti, pokud jde o schopnosti a vlastnosti spojované s podnikavostí, a identifikovat procesy, které k rozvoji příslušných vlastností či schopností přispěly, nebo které tento rozvoj naopak brzdily. Celkem bylo během šetření žáků kompletně vyplněno 2841 dotazníků. Šetření se zúčastnilo celkem 121 učitelů, kteří pracovali ve školách umístěných celkem v 41 obcích České republiky.
Souhrnná výzkumná zpráva projektu. Úvodní část této zprávy se zabývá nejčastějšími problémy, s nimiž se učitelé předškolních zařízení potýkají při práci s dětmi ze sociálně, kulturně či ekonomicky znevýhodněného prostředí v České republice, na Slovensku a ve Velké Británii. Během prvního roku realizace projektu (2015) jsme tyto problémy identifikovali pomocí průzkumu s učiteli, manažery a odborníky předškolních zařízení ve všech třech zemích. Velikost vzorku pro každou zemi byla stanovena na 40 až 50 respondentů.
Kvalitativní výzkumná zpráva projektu “Inovace sociálních služeb na podporu rodičovských dovedností”. Analýza cílové skupiny sociálních a terénních pracovníků projektu. Svým obsahem navazuje na „Kvalitativní zprávu ke stavu rodin“ a dokresluje tak informaci o tom, jaké faktory přispívají k úspěšnosti implementace nástroje podpory rodičovských dovedností. Celkově bylo do projektu zapojeno 12 pracovnic a pracovníků z neziskových organizací Azylový dům pro ženy a matky s dětmi o.p.s. – Vsetín, Romano Jasnica z.s. a Městského obvodu Ústí nad Labem - Neštěmice.
Závěrečná evaluační zpráva nabízí detailní pohled na sebraná kvantitativní data o intervenčních a kontrolních rodinách. Zpráva zachycuje výsledky všech tří vln kvantitativního měření založeného především na standardizovaných nástrojích SDQ (Strengths and Difficulties Questionnaire), který dotazováním rodičů měří chování dětí, a PARYC (Parenting Young Children), který formou self-reportu měří rodičovské kompetence. Měření se zúčastnilo 39 intervenčních a 32 kontrolních rodin a tří vln 26 intervenčních a 21 kontrolních rodin.