konference 2024 - Rosteme společně

Třetí ročník konference pod záštitou MŠMT

Rosteme společně: Systémové nástroje na podporu kompetencí a wellbeingu učitelů

Po úspěšném druhém ročníku konference Rosteme společně, zaměřené na programy rozvoje socio emočních dovedností ve škole, Vás zveme na třetí ročník, kde se budeme věnovat systémovým nástrojům na podporu kompetencí a wellbeingu učitelů. Letos se zaměříme na výzkum, strategie a praktické přístupy, které mohou přispět k profesnímu rozvoji a osobní pohodě učitelů ve školách v souladu s novým Rámcovým vzdělávacím programem.

Kontinuální profesní rozvoj vede ke  zvyšování kompetencí vyučujících, čímž přispívá k jejich duševní pohodě. Další vzdělávání učitelům často poskytuje nástroje a zdroje k úspěšnému zvládnutí nových situací a stresu spojeného s výukou, což napomáhá zlepšovat nejen vztahy se žáky. U vyučujících vzrůstá jejich pocit důvěry ve své vlastní schopnosti a jejich spokojenost, což je velkou motivací dělat svoji práci co nejlépe.

Cílem konference je sdílet osvědčené postupy, inspirovat novými přístupy a vytvořit prostor pro spolupráci. Těšíme se, že společně nalezneme cesty, jak efektivně podporovat kompetence a wellbeing učitelů, což v konečném důsledku přispěje k vyšší kvalitě vzdělávání pro všechny žáky.

Program

09:30–09:55 Registrace

10:00–10:15 Zahájení konference

Virpi Kukkasniemi-Leino (Velvyslanectví Finska)

10:15–10:30 Proč je důležité rozvíjet kompetence vyučujících a jak to souvisí s podporou wellbeingu na školách?

Schola Empirica

10:30–11:00 Zkušenost a dobrá praxe ze zahraničí

Sanna Herkhama, Ph.D., vedoucí výzkumná pracovnice ve výzkumném centru INVEST na Univerzitě v Turku, Finsko.

Kristriina Treial, spoluzakladatelka Nadace „Škola bez šikany“ v Estonsku, výzkumnice a lektorka psychologie na Univerzitě v Talinnu, Estonsko.

11:00–11:20 Zkušenost s podporou vyučujících v ČR

Co nabízíme v ČR a jakou máme zkušenost? Jak podporujeme vyučující v našich komplexních programech a co říká výzkum? Jaký je dopad na vzdělávání v ČR, kvalitativní a kvantitativní? 

11:20–11:45 Přestávka

11:45–12:45 Panelová diskuze - Nástroje podpory kompetencí vyučujících

Jaké kompetence potřebujeme u vyučujících podpořit? Jaké jsou klíčové atributy komplexních nástrojů a programů pro podporu vyučujících? Co říká výzkum a praxe?

Panelistky/panelisté: Ing. Ferdinand Hrdlička (zmocněnec pro wellbeing, duševní zdraví a ústavní výchovu, MŠMT); Mgr. Ivo Jupa (ředitel Národního pedagogického institutu ČR); PhDr. Lenka Kollerová, Ph.D. (Psychologický ústav AV ČR, Pedagogická fakulta UK); Ing. Dana Pražáková, Ph.D. (Vedoucí oddělení kanceláře ústředního školního inspektora, ČŠI); Zuzana Šalamounová, Ph.D. (Proděkanka pro studium učitelských programů a celoživotní vzdělávání FF MUNI)

12:45–13:45 Panelová diskuze - Výzvy a přínosy

Jaké jsou výzvy a přínosy nástrojů na podporu kompetencí a wellbeingu vyučujících na školách? Pomůže nám nové RVP? Jak zapojit celý pedagogický sbor?

Panelistky/panelisté: Mgr. Jana Brodská (ředitelka ZŠ Poznávání), Mgr. Barbora Šímová (ZŠ a MŠ Kladno, Norská), Jarmila Karnovská (ředitelka MŠ Špálova, Ostrava); Mgr. Jiří Paclt (ředitel ZŠ Doctrina); další jména budou doplněna

13:45–14:10 Přestávka

14:10–15:00 Workshopy I.

15:10–16:00 Workshopy II.

KiVa: Jak posílit kompetence vyučujících a dětí v řešení šikany?

KiVa je vědecky ověřený celoškolní program prevence a intervence šikany pro ZŠ. Zaměřuje se na rozvoj socio-emočních dovedností žáků a posiluje schopnost učitelů cíleně budovat vztahy ve třídních kolektivech, rozpoznat počínající šikanu a přináší jim nástroje, jak náročné situace řešit. Vyučující během pravidelných výukových lekcí společně se žáky trénují klíčové dovednosti, které směřují k vytváření bezpečného školního prostředí a efektivnímu boji se šikanou. Od školního roku 24/25 bude do programu zapojeno více než 80 českých základních škol. Na workshopu vám představíme, jak se s programem učitelům pracuje, jaké materiály mají k dispozici a co vše je čeká.

Skills Builder: Za úspěch z velké části vděčíme měkkým dovednostem. Jak je využít (nejen) k podpoře vlastních profesních kompetencí a well-beingu?

Metodika Skills Builder rozvíjí měkké dovednosti, které přispívají k rozvoji profesních kompetencí a podporují wellbeing vyučujících. Ukážeme vám, jak a v čem Skills Builder pedagogům pomáhá a jak naplno využít metodický portál Skills Builder. Doporučíme vám, jak s metodikou začít.

Dobrý začátek: Podpora well-beingu dětí, pedagogů i rodičů metodikou dobrý začátek

Na workshopu se zaměříme na proaktivní učitelské strategie, jež vedou k celkovému ulehčení a zjednodušení práce ve třídě. Dozvíte se např. jak nastavit pravidla, jak zapojit do komunikace s dětmi popisný jazyk nebo jak udílet pokyny. Seznámíme vás s technikami, které jsou univerzální a přenositelné bez ohledu na věkovou skupinu, a které podporují vytváření pozitivních vztahů a přátelské chování, a díky kterým lze předcházet potížím v chování dětí.

kdy

11. listopadu 2024

Registrační poplatek je 850 Kč za osobu včetně občerstvení a účasti na odpoledních tematických workshopech.

kDE

Vila Grébovka

Vila Grébovka, Havlíčkovy sady 58, Praha 2

Máte po konferenci jakékoli dotazy?

Prosím kontaktujte nás na email [email protected]