O nás
Schola Empirica, z.s. je nezávislá, nevládní a nepolitická nezisková organizace působící již od roku 2003.
Cílem organizace je prostřednictvím vzdělávání přispívat ke zkvalitňování veřejné politiky, zlepšování společenského klimatu a občanského soužití.
Schola Empirica vytváří nezávislou platformu pro výměnu názorů mezi domácími i mezinárodními odborníky v oblasti aplikovaných společenských věd, je aktivní v empirických výzkumech aktuálních společenských témat. Podílí se na definování nejlepší praxe v dané oblasti a jejího přenosu do prostředí České republiky.
Od roku 2003 Schola Emprica realizuje mezinárodní a národní vzdělávací projekty pro pedagogické a sociální pracovníky, zástupce neziskového i veřejného sektoru. Dlouholetým úspěšným mezinárodním projektem organizace Schola Empirica je pořádání tematických letních škol pro univerzitní studenty z celého světa – Prague Summer Schools. Cílem letních škol je umožnit studentům, aby v rámci mezinárodní diskuse s odbornými partnery z různého kulturního i společenského zázemí prohloubili své znalosti v oboru, konfrontovali svůj pohled na věc a rozvíjeli svůj sociální kapitál.
Detailní informace o jednotlivých projektech, které Schola Empirica realizuje, najdete na hlavní stránce dle jejich tematického zaměření.
Vize
Poslání organizace
Naším cílem je podporovat učitele, sociální pracovníky a rodiče tak, aby mohli dětem nabídnout tu nejlepší možnou péči. Pro naplňování tohoto cíle hledáme nejvhodnější cesty, a to na základě poznatků vědy a spolupráce klíčových aktérů.
Zde se můžete dozvědět víc o našich hodnotových principech a interním řízení.
Vize: věda pro lepší výchovu, vzdělávání a rodičovství.
Strategie
Vycházíme ze zahraničních vědecky ověřených přístupů a metod (evidence-based, evidence-informed), které upravujeme pro podmínky v ČR, společně s partnery je ověřujeme v praxi a vyhodnocujeme jejich dopad v českém prostředí (evaluujeme). Implementované přístupy a metody dále zlepšujeme na základě praktických zkušeností z pilotních implementací a výsledků evaluací. Praxí a výzkumem prověřené metody ve spolupráci s partnery dále šíříme v Česku (scaling).

Interní tým

Egle Havrdová, MA, Ph.D.
Egle Havrdová získala svůj doktorský titul v prosinci r. 2005 na Katedře veřejné a sociální politiky Univerzity Karlovy v Praze. Ve své doktorské práci se zabývala problematikou sociální intervence a provedla srovnání realizace intervenčních programů na místní úrovni v České republice a Litvě v letech 1994 – 2003.
V r. 1998 získala titul MA ze sociologie na Středoevropské univerzitě; v akademickém roce 1998/99 působila jako členka výzkumného týmu v programu Open Society Institute na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a v r. 2005/2006 v rámci programu Marie Curie na Katedře kriminologie na Keele University ve Velké Británii. Během svých doktorských studií byla několikrát pozvána prezentovat svoji práci na mezinárodních konferencích na Cambridge University ve Velké Británii či na Johns Hopkins University a Havighurst Center na Miami University v USA. Její výzkumný zájem zahrnuje komparativní politiku kontroly kriminality, strategie sociální intervence na místní úrovni, implementaci a hodnocení preventivních intervencí.
V průběhu r. 2000/01 pracovala jako koordinátor pro mezinárodní programy ve Fondu pro americká studia ve Washingtonu DC v USA a jako místní koordinátor na Americkém institutu pro politiku a ekonomii v Praze. Od r. 2002 byla odbornou ředitelkou 2. mezinárodní konference pro mládež, nezávislou pracovnicí Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda. V letech 2002/2003 Egle působila jako národní koordinátor pro Science, Society and Mobility of EU Sixth Framework Program for Research and Technological Development v Litvě.
Od r. 2004 Egle Havrdová koordinovala několik vzdělávacích projektů a celou řadu konferencí organizovaných Centrem pro veřejnou politiku.

Barbora Dvořáková
Barbora vystudovala obor Předškolní pedagogika na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. V rámci své diplomové práce se zabývala tématem „ Péče o děti do tří let v mezinárodním kontextu“ . Během svého studia absolvovala dvě pracovní stáže v zahraničních mateřských školách v Německu a ve Francii. Dva roky působila jako učitelka v mezinárodní škole Panda learning center na pražském Žižkově. Do Scholy Empirici ji přivedla možnost podílet se na projektech týkajících se předškolního vzdělávaní a dalšímu vzdělávaní učitelek mateřských škol. Ve volném čase nejraději relaxuje v přírodě a věnuje se své rodině.

Jaromír Mazák
Ve Schole Empirice se věnuji evaluaci projektových dopadů a analýze dat. Kromě toho pracuji jako vyučují a výzkumník na Katedře sociologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. K tématům občanské a politické participace publikuji v mezinárodně uznávaných časopisech. Už řadu let mě baví pronikat stále hlouběji do společenskovědní metodologie a v analýze a vizualizaci dat nacházím radost i dobrodružství.

Romana Šloufová
Romana vystudovala magisterský obor Studia občanského sektoru na FHS UK, kde po ukončení studií pracovala na mezinárodních výzkumech a lektorovala kurzy na téma sociální ekonomika. V současné době studuje na Katedře studií občanské společnosti FHS UK doktorské studium zaměřené na problematiku sociálního podnikání v České republice. Ve volném čase spolupracuje jako dobrovolnice s organizací HoSt – Home-Start Česká republika, která poskytuje pomoc rodinám ohroženým závažnou sociální situací. Relaxuje ráda ve vodě jako instruktorka dětského plavání.

Petr Havlíček
Petr je studentem posledního ročníku magisterského studia na Katedře veřejné a sociální
politiky FSV UK. Zaměřuje se na vzdělávací politiku a ve své diplomové práci se zabývá
behaviorálními přístupy k hodnocení žáků. Ve Schole Empirice se věnuje mediální
komunikaci, PR a výpomocí v projektech „Učíme se podnikavosti“ a „Dobrý začátek“. Mimo
Scholu Empirica vede semináře veřejné a sociální politiky na FSV UK a lektoruje workshop
Optikou bezkonfliktní společnosti v rámci studentské iniciativy Stužák. Ve volném čase rád
plave, jezdí na kole, leze po stěnách a diskutuje 🙂

Teresa Bilanová
Teresa vystudovala filosofii a lingvistiku na University of Edinburgh. Během studia se zajímala hlavně o témata z oblasti etiky a sémantiky. Ve Schole Empirica se podílí na projektech z programu Erasmus + a spolupracuje na projektu “Učíme se podnikavosti.” Ve volném čase nejraději leze po skalách, chodí po horách a hraje na klavír.

Laura Migliacci, MA
Laura Migliacci je koordinátorkou programu pro letní školy v Praze. Studovala program Evropsképolitiky na Univerzitě VytautasMagnus v Kaunase (Litva) a Corvinus University v Budapešti (Maďarsko), kde získala magisterský titul v roce 2015. Během studií soustředila seimplementaciEvropské politiky rovného postavení žen a mužů, což vedlo k tomu, aby se připojila k neziskovému sektoru a věnovala se zvýšení povědomí o rovnosti žen a mužů v Litvě. Za účelem rozšíření jejích obzorů a odborných znalostí se Laura připojila k neziskové organizaci “Forum50%” v Praze, kde v rámci praxe podporovala rovnou účast žen a mužů v politice, věnovala se výzkumu a fund-raisingu.

Veronika Pouchová

Evaluátor projektů
Aleš Vomáčka
Ve Schole Empirice se zabývám zejména vyhodnocováním kvantitativní části našich evaluačních projektů. Dále jsem doktorandem na katedře sociologie Filozofické fakulty UK, kde se zaměřuji na výzkum postojů a veřejného mínění a kde také vyučuji kurz statistické analýzy dat. Volný čas rád trávím cestováním po českých a evropských městech.

Martina Koutná
Po studiu Sociologie a sociální politiky a Veřejné a sociální politiky na FSV UK se věnovala předvídaní kvalifikačních potřeb na trhu práce a analýzám souvislostí vzdělání, dovedností a úspěchu na trhu práce. Na toto téma také publikovala několik článků. Do Scholy Empiricy ji přivedla možnost podílet se na podpoře projektů zaměřených na předškolní vzdělávání a evidence-based přístupů ke vzdělávání. Volný čas nejraději tráví pohybem v přírodě, lezením po stěnách, tréninky s Amazonkami a badmintonem.

Martin Schlossarek
Ve Schole Empirica jsem garantem evaluace projektu Učíme se podnikavosti. Zároveň pracuji na Univerzitě Palackého, konkrétně na Katedře rozvojových a environmentálních studií. Na akademické půdě se specializuji mimo jiné na složené indikátory měřící lidský rozvoj a koncepty, jež s ním souvisejí. Zároveň jsem zakladatelem a předsedou spolku Maendeleo, který podporuje farmářské svépomocné skupiny ve východoafrické Tanzanii.

Magdaléna Klimešová
Po absolvování Sociologie a sociální politiky a Veřejné a sociální politiky na FSV UK se mnoho let věnovala protikorupční politice, odpovědné veřejné správě a lobbingu. Poté metodologicky nastavovala pro Impact Academy plánování a sledování dopadu v neziskových organizacích. Ve Schole Empirice se věnuje podpoře evidence-based přístupu ve vzdělávání. Ve volném čase ráda běhá, cvičí jógu a kouká do mraků.

Jan Netík
Honza studuje pátý ročník psychologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde také poslední dobou vede semináře z obecné psychologie. Ve Schole Empirice však místo lidí analyzuje data, v nichž rád objevuje nové souvislosti, které mohou pomoci nejen ve vzdělávací praxi. Baví ho učit se čemukoliv novému a propojovat zdánlivě nesouvisející obory, jako jsou psychologie, matematická statistika, programování nebo neurovědy, v kterých by chtěl pokračovat i v rámci doktorského studia. Ojedinělé volné chvíle vyplňuje hrou na elektrickou kytaru.

Mgr. Monika Kotrbová
Monika vystudovala sociologii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Při svém studiu se zabývala primárně sociálními nerovnostmi se zaměřením na nerovný přístup ke vzdělávání. Ve Schole Empirice se podílí na koordinaci projektu “KiVa”, který se věnuje prevenci a řešení šikany na základních školách, a spolupracuje na projektu “Učíme se podnikavosti”. Když nepracuje, tak si ráda čte, píše do šuplíku, chodí na koncerty a poučuje ostatní o tom, jak se správně připravuje káva. 🙂

Adam Klocek – Evaluátor projektu
Ve Schole Emirice se zabývám evaluací projektů, tvorbou teoretických přehledových prací, metodologií a analýzou dat. Mimo Scholu studuji PhD v klinické psychologii na Fakultě sociálních studií na Masarykově univerzitě, kde se zabývám zejména psychometrickými validizacemi terapeutických škál a síťovým modelováním mechanismů změny. Ve volném čase hraji na violoncello, píšu povídky nebo publikuji odborné články.

Kateřina Michalová – Metodik vzdělávání
Kateřina vystudovala bakalářský obor Humanitní studia na FHS UK a navazující magisterský program Pedagogika na FF UK. Během svého studia se věnovala otázce rozvoje učebních kompetencí žáků a otázce využití klíčových principů programu Instrumentálního obohacování v podmínkách školního učení. Současně pracovala jako učitelka na základní škole pro děti se specifickými poruchami učení v Praze. V roce 2009 přesídlila na několik let do švýcarského Curychu, kde nasbírala zkušenosti jako tutor a pomocný asistent pedagoga v mezinárodní škole. Později založila a vedla českou předškolní skupinu pro děti krajanů. Ve Schole Empirice se nyní podílí na projektu, který je zaměřený na podporu rodičovských kompetencí. Volný čas jí plně řídí její dvě malé dcery.

Vojtěch Pišl – Expert komunikace
Vojtěch Pišl vystudoval neuropsychologii na Fakultě psychologie a neurověd Maastricht University; kromě Scholy Empirica pracuje jako asistent na Lékařské fakultě v Plzni. Zajímá ho interakce biologických a psychosociálních vlivů působících na duševní zdraví a nezdraví člověka a předsudky, které laickou i odbornou veřejnost vedou k podceňování biologických nebo psychosociálních terapií. V oblasti psychologie a neurověd spolupracuje s pár dobrými médii – a komunikací s veřejností se zabývá i ve Schole.

Alexandr Strnad – Koordinátor projektu
Ve Schole Empirice spolupracuji především na projektu Učíme se podnikavosti. Zároveň se jako metodik podílím na implementaci mezinárodního projektu KiVa v ČR. Mám vystudovanou pedagogickou fakultu Ostravské univerzity, obor Matematika – Občanská nauka. V posledních letech jsem sbíral zkušenosti například jako ředitel malé soukromé školy či projektový manažer v oblasti vzdělávání. Ve volném čase velmi rád běhám, čtu, cestuji po celém světě a fotografuji.

Externí spolupracovníci

Prof. Judy Hutchings
Judy Hutchings pracovala dlouhé roky jako klinický psycholog s dětmi s výraznými poruchami chování v severním Walesu. Od roku 1988 je ředitelkou Centra pro empiricky ověřenou ranou intervenci (Evidence Based Early Intervention, CEBEI) na Bangor University, kde vede výzkumný tým. Judy Hutchings se zaměřuje na výzkum dětí s poruchami chování a jejich rodiny, na včasnou preventivní práci s dětmi, rodiči a učiteli. Judy Hutchings přednášela na mezinárodních konferencích ve Finsku, Dánsku, Irsku, Austrálii, Polsku a Portugalsku. V roce 2004 byla zvolena „Pedagogem roku ve Walesu“ a v roce 2010 získala ocenění „Institute for Welsch Affairs Inspire Wales Educator Award“.

Dana Rychlíková
Dana Rychlíková vystudovala Fakultu humanitních studií UTB ve Zlíně – obor Sociální pedagogika a následně Školský management na UK v Praze. Mezi další odborné kurzy, které absolvovala patří:
- „Komunikace – respektovat a být respektován“ akreditovaného MŠMT ČR pod č.a. 28 193/ 2002 – 25 -38/25
- „Včasná prevence potíží přizpůsobení a učení“ v Programu Sokrates Comenius ve spolupráci PedF UK Praha
- „Mentoring a moderní trendy profesního rozvoje pedagogů“ akreditovaného ESF, EU, MŠMT ČR, OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost pod č.j. CZ.1.07/1.3.00/48.0125
- „Jak komunikovat s rodiči“, akreditace DVPP 27 389/2007-25-573
- „Emoce a jejich stabilita“, akreditace DVPP 13 847/2011-25
- „Zlatá pravidla komunikace s dětmi: Aby slova nezraňovala!“, akreditace DVPP 13 847/2011-25
V současnosti působí jako vedoucí učitelka na MŠ Březinova 30 v Jihlavě. Na své MŠ se podílela na vypracování a realizaci „Projektu emočních a sociálních dovedností u předškolních dětí“. Ve školství působí již 33 let.

Mgr. Renata Ficová
Školství ji lákalo od mládí, ovšem cesta byla strastiplnější. Rodiče ji nedovolili studovat střední pedagogickou školu, ale nasměrovali ji k ekonomii. Její sen stát se učitelkou prvního stupně se rozplynul po maturitě na střední ekonomické škole, kdy se nedostala na vysokou školu pedagogickou. Během „mateřské dovolené“ se jí však podařilo absolvovat obor Vychovatelství na VŠ v Brně a později speciální pedagogiku na Pedf MU v Brně- specializace logopedie, surdopedie a specifické poruchy učení.
Ve státním školství působívíce než patnáct let. Přes vychovatelku na základní škole, učitelku a logopedku MŠ se dostala až k práci ředitelky Mateřské školy Měřičkova v Brně. Zde působí již šestým rokem. Zajímá se o rozmanité pedagogické přístupy, celoživotní vzdělávání, inklinuje k respektujícímu přístupu k dětem a rozvoji sociální inteligence u dětí předškolního věku. Jejím cílem je obohatit státní školství o inovativní a alternativní přístupy. Edukace postavená na vědomém, vstřícném a pozitivním přístupu všech zúčastněných.

Mgr. Ludmila Jirotková

Mgr. et Bc. Jarmila Bučková
Školský management.Od roku 2003 působí jako ředitelka MŠ Mozaika v Jihlavě, která má pod sebou 17 MŠ.
Jaroslava Bučková působí též jako lektorka DVPP (Dalšího vzdělávání pedagogických
pracovníků) v kurzu: Logopedický asistent – Primární logopedická prevence ve školství a
Specifika práce pedagoga s dvouletými dětmi v MŠDále působí jako odborný garant projektu OP VVV „Společně a úspěšně v Jihlavě“
–začleňování romských dětí do vzdělávání.Sama abosolvovala kurz „Mentoring a moderní trendy profesního rozvoje pedagogů“ –
využití mentoringu v praxi, metody a reflexe profesních zkušeností učitelů, moderní trendy ve
vedení lidí.V roce 2014 se účastnila zahraniční stáže ve Walesu v Centru pro empiricky ověřenou ranou
intervenci, Bangor University – podpora sociálně emočního rozvoje dětí, metodika „Dobrý
začátek“ organizovanou Scholou Empiricou z.s.Je spoluautorem metodické příručky Angličtina v mateřské škole.

Libuše Nová
Vystudovala obor Předškolní a mimoškolní pedagogika na VOŠ vPraze. Ve školství pracuje od roku 2003. Začínala jako asistent pedagoga ve Speciální škole Louny a od roku 2012 působí jako učitelka v Mateřské škole Dobroměřice. K hlavním mezníkům patřila její absolventská práce na téma „Dětské prekoncepce“. Díky této práci jsem začala přemýšlet jinak o dětech, o jejich pocitech a naivních teoriích a začala jsem s dětmi i jinak pracovat. Filozofií naší Mateřské školy je, že každé dítě je individualita, ke které musíme individuálně přistupovat, navazujeme úzkou spolupráci s rodiči, využíváme metody ke zvládání agresivity u dětí a pracujeme se strachem a úzkostnými dětmi.

Mgr. Anna Macháčková
Pochází z Hradce Králové, kde v současné době i žije a pracuje. V roce 2012 absolvovala vysokoškolské studium bakalářského oboru Sociálně výchovná péče o smyslově postižené, se specializací surdopedie a tyflopedie, se státními zkouškami ze speciální pedagogiky, psychologie a pedagogiky. V roce 2014 získala magisterský titul v oboru Speciální pedagogika na Univerzitě Hradec Králové. V průběhu následujících let si v rámci celoživotního vzdělávání doplnila svou kvalifikaci i o studium Vychovatelství a následně i o kurz Logopedického asistenta. Svoji praxi začínala jako učitelka ve speciální mateřské škole pro děti se zrakovým postižením. Při studiu na UHK a následné praxi ve speciální mateřské škole se věnovala grafické tvorbě pro děti se zrakovým postižením.
V současné době pracuje v mateřské škole Albertova, která je odloučeným pracovištěm mateřské školy Hradec Králové, Kampanova 1488. Z mnoha různých koncepcí a metod ji zaujala právě metoda Dobrého začátku, která se na rozdíl od mnoha jiných, věnuje socio-emočnímu rozvoji dětí.

Mgr. Eva Hrubá
Je zástupkyní ředitelky pro odloučené pracoviště MŠ Albertova, Hradec Králové, Kampanova 1488 a je vedoucí CKP v Královéhradecký kraj.
Od dokončení SPgŠ v Nové Pace od roku 1987 pracuje nepřetržitě jako učitelka mateřské školy a od roku 1993 je zaměstnána v mateřské škole Kampanova v Hradci Králové. V roce 2012 absolvovala vysokoškolské studium bakalářského oboru Učitelství pro mateřské školy a magisterského oboru Pedagogika předškolního věku na Univerzitě Hradec Králové.
Již více jak 12 let vede pravidelnou průběžnou praxi pro studenty UHK oboru Učitelství pro mateřské školy. V loňském roce absolvovala vzdělávací cyklus „Individualizace v MŠ“ Step by Step ČR, o.p.s. Účastní se školení a setkávání mentorů a v letošním roce složila mentorské zkoušky. V MŠ je školním metodikem prevence.
V roce 2015 vyjela na stáž v rámci projektu „Rozvojem osobnostních a profesních kompetencí učitelů MŠ a ZŠ k vyšší kvalitě vzdělávání“ a účastnila vzdělávacího programu „Příprava mentorů v metodách podpory sociálního a emočního vývoje dětí předškolního věku“. Od téhož roku navázala spolupráci s organizujícím pracovištěm „ScholaEmpirica“. V rámci akcí pro rodiče dětí i veřejnost seznamuje s prvky programu „Dobrý začátek“, inspirovaným programem „IncredibleYears“ zaměřeného na podporu sociálního, emočního a kognitivního rozvoje dětí a na snížení rizika vzniku problémového chování.

Partneři

MŠ Sluníčko
MŠ Sluníčko se nachází v Roudnici nad Labem. Byla založena v roce 1977 a v roce 2009 byla rozšířena o odloučené pracoviště. Školku pravidelně navštěvuje cca 160 dětí, které jsou rozděleny do sedmi tříd, šesti běžných a jedné pro dětise speciálními vzdělávacími potřebami.Dle potřeby jsou zde děti se speciálními vzdělávacími potřebami integrovány i do běžných tříd.Schola Empirica spolupracuje s MŠ Sluníčko na projektu Dobrý začátek: inkluzivní metody práce s dětmi a rodiči.
www.slunickoroudnicenl.cz

Mateřská škola Písnička
Mateřská škola Písnička je zřizována městem Krupka a disponuje čtyřmi věkově smíšenými třídami. Jedna třída je logopedická a je v ní nižší počet dětí, které jsou tam umisťovány na základě doporučení speciálního pedagoga nebo logopeda ze Speciálního pedagogického centra nebo z Pedagogicko-psychologické poradny.Schola Empirica spolupracuje s MŠ Sluníčko na projektu Dobrý začátek: inkluzivní metody práce s dětmi a rodiči.
www.mspisnicka.w1.cz

Mateřská škola Štětí
Mateřská škola Štětí vznikla sloučením čtyř mateřských škol na začátku roku 2003 a roku 2012 byla vytvořena ještě jedna třída v budově základní školy. Nyní se tedy skládá z pěti pracovišť, a to Berušek, Poupěte, Klubíčka, Duhy a Pastelky. Všechna pracoviště zahrnují běžné třídy, pouze Beruška disponuje také jednou logopedickou a jednou speciální třídou. Všechny školky však mají k dispozici logopedické asistentky. Schola Empirica spolupracuje s MŠ Sluníčko na projektu Dobrý začátek: inkluzivní metody práce s dětmi a rodiči.
www.skolkasteti.cz

Farní charita v Roudnici nad Labem začínala jako skupina dobrovolníků při sbírkách pro Armenii v roce 1988. Dnes Farní charita vykonává sociální služby v několika oblastech. Provozuje stacionář pro předškolní děti ze sociálně slabých, převážně romských rodin. Stará se o kapli v nemocnici, kde se každé pondělí konají mše. Nabízí ubytování a péči místním bezdomovcům. Ubytovává ženy s dětmi, které ztratily možnost bydlení a mnoho dalšího. Se Scholou Empiricou spolupracuje na projektu Dobrý začátek: inkluzivní metody práce s dětmi a rodiči.

Romano Jasnica
Romano Jasnica je romské sdružení, které na území Trmic usiluje o sociální začlenění a pozitivní změnu v životě sociálně vyloučených obyvatel všech věkových kategorií, nejen z řad romské komunity. Za tímto účelem poskytuje sdružení především informace a všestrannou odbornou pomoc lidem v nouzi a nabízí širokou škálu sociálních služeb, vzdělávacích, volnočasových i kulturních aktivit. Občanské sdružení vzniklo v roce 1998 a je nestátní neziskovou organizací. Se Scholou Empiricou spolupracuje na projektu Dobrý začátek: inkluzivní metody práce s dětmi a rodiči.

MŠ Mozaika Jihlava
MŠ Mozaika Jihlava je instituce sdružující 17 mateřských škol – odloučených pracovišť.
Zřizovatelem této mateřské školy je statutární město Jíhlava. Školka má celkem 57 tříd, které navštěvuje 1 356 dětí. O ty se zde stará 114 učitelů, jimž je k dispozici 7 asistentů pedagoga. Schola Empirica spolupracuje s MŠ Mozaika na projektu Centra kolegiální podpory v metodice socio-emočního rozvoje předškolních dětí „Dobrý začátek“.

MŠ Dobroměřice
Mateřská škola Dobroměřice byla otevřena roku 1979 a v současné době ji navštěvuje 55 dětí. Děti jsou rozděleny do dvou věkově heterogenních tříd a jsou vzdělávány podle školního vzdělávacího programu Začínáme spolu aneb společnou cestou ke zralé osobnosti. Dále se zde zaměřují na socio-emoční rozvoj dětí. Schola Empirica spolupracuje s MŠ Dobroměřice na projektu Centra kolegiální podpory v metodice socio-emočního rozvoje předškolních dětí „Dobrý začátek“.

MŠ Měříčkova, Brno
Mateřská škola Měřičkova se nachází uprostřed městské části Brna – Řečkovic. Ve dvou patrových budovách MŠ je pět tříd – zelené Žabky, modří Motýlci, oranžové Veverky, žlutá Kuřátka a červené Berušky. Kapacita mateřské školy je 112 dětí. Všechny třídy jsou věkově smíšené, jedna ze tříd je speciální – logopedická pro děti s poruchami řeči. Schola Empirica spolupracuje s MŠ Měřičkova na projektu Centra kolegiální podpory v metodice socio-emočního rozvoje předškolních dětí „Dobrý začátek“.

Spånga-Tensta
Spånga-Tensta je městská část Stockholmu, která tvoří samostatný správní celek. Dále se skládá z 6 částí, přičemž nejvíce obyvatel žije v severní části Tensta. Tato oblast se potýká s vysokou mírou nezaměstnanosti, především mezi mladými lidmi. Stockholmský Jobbtorg podporuje nezaměstnané lidi se sociálními problémy. Mladým lidem se tam věnují pracovní kouči a poradci, kteří jim pomáhají s výběrem vhodného zaměstnání. Zároveň mají tito lidé možnost navštěvovat různé rekvalifikační kurzy. V projektu „Síťování pracovníků pro výměnu dobré praxe v práci s mládeží ohroženou sociální exkluzí (NEET)“ spolupracuje Schola Empirica s městským úřadem této Stockholmské čtvrti.

The Youth Association
Youth Association se zaměřuje na vylepšení spolupráce mezi hlavními aktéry v práci s mladými lidmi, a to jak na místní, tak i na národní úrovni. Tato organizace byla založena v roce 1904. Základním cílem sdružení je držet krok s neustále se měnícími potřebami mladých lidí ve společnosti. Pomocí a podporou mladých občanů se zabývají pracovníci sdružení, kteří jsou vyškoleni na práci s touto cílovou skupinou. O chod sdružení se stará 19 zaměstnanců sdružení. Jsou to lidé, kteří se zajímají o práci s mladými lidmi a též potřeby mladých lidí. Dalšími pracovními posilami jsou dobrovolníci, kteří se zaměřují na projekty týkající se práce s mládeží. Jsou to lidé ze všech společenských vrstev s různými zkušenostmi.

Center for Evidence Based Early Intervention, (CEBEI, Centrum pro empiricky ověřenou ranou intervenci), Bangor University, Wales
Centrum pro empiricky ověřenou ranou intervenci (CEBEI) je výzkumné centrum, které úzce spolupracuje s charitativní organizací Children’s Early Intervention Trust (CEIT, Nadace pro ranou intervenci) za účelem hodnocení místních empiricky ověřených programů pro ranou intervenci a následný rozvoj těchto programů ve Walesu. CEBEI je součástí Bangorské univerzity ve Walesu, ale spolupracuje i s mnoha americkými akademiky (např. s Carolyn Webster-Strattonovou ze Seattlu, státu Washington, USA). CEBEI vede prof. Judy Hutchingsová, uznávaná odbornice v oblasti rané intervence. CEBEI se aktivně podílí na evaluaci a realizaci programů Incredible Years pro Wales. Například program pro děti „Dinosaur School“ (Dinosauří škola) byl nejdříve realizován jako pilotní program v jedné školce v severním Walesu. Evaluace popisuje jak program, tak jeho adaptaci pro severní Wales a ukazuje, že program měl pozitivní vliv na akademické výsledky, na emoční rozvoj a na redukci špatného chování. Podobná prvotní evaluace byla provedena i u programu pro učitele,která ve dvou studiích ilustrovala, že tento program se dá efektivně přenést do kontextu Walesu. Prof. Hutchingsová se také podílela na detailnějších evaluacích, které měly i dlouhodobý dopad, jako například hodnocení programu pro rodiče dětí s ADHD po šesti, dvanácti a osmnácti měsících. V této studii bylo ukázáno, že program pro rodiče výrazně přispívá ke zlepšení stavu dětí a také že tento zlepšený vztah přetrvává i osmnáct měsíců po skončení programu.

Zahraniční partneři Erasmus +
Centrum för flexibelt lärande (CFL), Hälsinglands utbildningsförbund (Švédsko) http://www.hufb.se
Tiny Signers (Velká Británie) http://www.tinysigners.co.uk
SPOLECZNA AKADEMIA NAUK (Polsko) http://www.san.edu.pl
Skola dokoran – Wide Open School n. o. (Slovensko) http://www.skoladokoran.sk/
PIA, informacijski sistemi in storitve d.o.o. (Slovinsko), https://www.pia.si/
Asociación Mi Hijo y Yo (Španělsko) http://asociacionmihijoyyo.org
Svetovalnica za avtizem, specialno pedagoska diagnostika, svetovanje in izobrazevanje, Maja Skrubej Novak s.p. (Slovinsko) www.avtizem.net
PEDAGOSKI INSTITUT (Slovinsko) www.pei.se
Fakultní základní škola a mateřská škola Barrandov II při PedF UK, Praha 5 – Hlubočepy, V Remízku 7/919 (Česká republika) http://www.fzsbarr.cz
AUTISME-EUROPE AISBL (Belgie) www.autismeurope.org
Kocaeli Kültürel Gelişim ve Dayanışma Derneği(KOGED)
Kartepe Halk Eğitim Merkezi(HEM)
Bulgarian Development Agency(BDA)
International Organisation for Migration(IOM)

Institut pro kriminologii a sociální prevenci
Institut pro kriminologii a sociální prevenci (IKSP), jehož zřizovatelem je je Ministerstvo spravedlnosti ČR, je teoretickým, analytickým a výzkumným pracovištěm mezioborového zaměření. Zaměřuje se na výzkumnou a publikační činnost a též realizuje školení a přednášky. V uplynulých 5 letech realizoval institut komplexní výzkumný záměr „Výzkum možností účinnějšího vymáhání práva, forem a trendů kriminality a sociální patologie v ČR a možností jejich kontroly“, v jehož rámci byly řešeny mimo jiné také výzkumné úkoly bezprostředně řešící problematiku kriminality mládeže, pre-kriminality dětí a možností preventivní práce:
- Kriminologické aspekty závadového jednání dětí a mládeže a možnosti jejich prevence
- Účinnost preventivních programů
- Výzkum mladistvých delikventů
Experti IKSP jsou nejlépe informováni o situaci prevence kriminality v zahraničí i ČR a její výzkum se přímo vztahuje k tématu projektu, například PhDr. K. Večerka, CSc. vede výzkum „Nové příležitosti preventivní práce v podmínkách vyšších územně správních celků”. Poznatky získané těmito výzkumy byly publikovány jednak ve formě monografických prací vydaných v edici IKSP, jednak prostřednictvím článků v odborných periodicích.
Institut pro kriminologii a sociální prevenci rozvíjí kriminologický výzkum zaměřený na vytváření a aktualizaci poznatkové základny o stavu a vývoji kriminality, sociálně patologických jevů a trestní politiky v ČR. Plní úlohu expertního pracoviště pro Republikový výbor pro prevenci kriminality v rámci přípravy a realizace Strategie prevence kriminality. Podílí se na doškolování a přípravě pracovníků justičních orgánů, spolupracuje při přípravě pracovníků orgánů činných v trestním řízení i odborných pracovníků v sociální oblasti. Výzkumné poznatky IKSP se uplatnily při tvorbě některých významných koncepčních dokumentů s celospolečenským významem – například výzkumy v oblasti prevence kriminality a sociální patologie, které byly uplatněny při tvorbě Strategie prevence kriminality přijaté vládou ČR.
Další informace o činnostech a výzkumných záměrech IKSP včetně kontaktních údajů naleznete na http://www.ok.cz/iksp/

“Moje zkušenosti se SCHOLA EMPIRICA jsou naprosto výborné. Bál jsem se, ale neměl čeho – dělal jsem databáze, dohledával kontakty, komunikoval se studenty letních škol, četl dokumenty, poskytoval na ně svůj názor a ta trocha kancelářské práce ani nebyla tak nudná díky všemu, co jsem dělal. Nikdy v životě jsem se za měsíc nenaučil tolik jako v SCHOLA EMPIRICA.”

“Stáž ve SCHOLE EMPIRICE mi dala skvělou příležitost využít své schopnosti a dovednosti učit se v praxi. Byla jsem součástí projektu Prague Summer Schools – Letní školy, kde jsem pomáhala s vedením a organizováním studentů během jejích volnočasových aktivit. Památným byla pro prohlídka Prahy s bezdomovcem (Pragulic), která mi poskytla úplně jiný pohled na tuto metropol. Všechny zkušenosti a získané přátelství se studenty z různých kultur a zemí mi pomohlo rozšířit své obzory a týmové pracovní dovednosti. Jsem velmi rád za tuto příležitost a vím, že chvíle, které jsem zažila v SCHOLE EMPIRICE si budu pamatovat do konce svého života.”

“Díky SCHOLE EMPIRICE jsem mohla důstojně vycestovat, načerpat zkušenosti, vidět zemi s tradicí a kulturními zvyklostmi, v jejichž prostředí se děti vzdělávají. Získala jsem nejen zkušenosti, ale i mnoho energie a nápadů do příštích dnů. Jsem ráda, že mohu přenášet vše do praxe a přispívat k výchově zdravě sebevědomých dětí.”